Kas yra UI ir UX?

Kas-yra-UI-ir-UX-dizainas

Kas yra UI ir UX?

UI ir UX – kas tai? Tai gana nauji terminai sukurti apibrėžti jau ilgai gyvuojantiems dizaino principams. Anksčiau šie principai daugiausia buvo taikomi produktams, o šiandien mobiliosioms aplikacijoms bei interneto svetainėms. Pradėję gilintis į UI ir UX taisykles įsitikinsite, kokie jie svarbūs mūsų kasdieniniame gyvenime.

Dažnai žmonės kuriantys mobilias aplikacijas ar interneto svetaines susiduria su terminais UI (angl. User Interface) ir UX (angl. User Experience). Tai palyginti nauji terminai, bet pats mokslas ir principas yra senas. Abu terminai yra susiję tarpusavyje ir papildo vienas kitą dizaino pasaulyje. Galbūt niekada nesate susimąstę kiek daug UI ir UX dizaino jus supa ir koks svarbus jis yra jūsų gyvenime. Žmonės myli Apple produktus dėl jų gerai apgalvoto UI ir nekenčia senųjų Windows sistemų dėl prastai sukurto ir netobulinamo UI.

UI dizainas

UI (angliškai User Interface) reiškia vartotojo sąsaja. Tai aplikacijos ar svetainės naudojimo žemėlapis ir elementai (klaviatūra, mygtukai, formos ir įvairūs interaktyvūs elementai). Dizainerio tikslas – svetainė ar programėlė, kurioje vartotojas klaidžioja kuo įmanoma mažiau, visą informaciją randa iškart apie ją pagalvojęs. Tai turi būti lengvai suprantamas bei dar lengviau naudojamas dizaino darbas. Viskas atlikta UI principais turi būti intuityvu vartotojui, todėl dizaineris turi gerai išmanyti vartotojo psichologiją ir šiomis žiniomis pasinaudoti kuriamoje aplikacijoje.

Kas-yra-UI-ir-UX-dizainas-dizaineris-klaipedoje-aplikaciju-kurimas-Airbnb-dizainas

Labai gero UI dizaino pavyzdžiai internete yra Airbnb, Virgin America ir Dropbox puslapiai.

Kas-yra-UI-ir-UX-dizainas-dizaineris-klaipedoje-aplikaciju-kurimas-virgin-atlantic-UI-dizainas

Šie puslapiai koncentruojasi į vartotoją, yra lengvai valdomi ir suprantami bei tuo pačiu atrodo patraukliai. Taip pat susiduriame su UI naudodami bankomatus, nuotolinio valdymo pultelį ar kompiuterio pelę.

UI dizainas pasaulyje egzistuoja daug ilgiau negu internetas ir kompiuteriai. Pats terminas atsirado visai neseniai, bet praktika naudojama nuo pirmų dienų kai atsirado mygtukai ir vairalazdės. Prieš kompiuterius UI buvo naudojamas automobilių spidometruose, įvairių fabrikų valdymo pultuose, radio imtuvuose ir panašiai. Visi daiktai, kuriuose vartotojas turi kažką spausti, įjungti, išjungti ar pasukti  – naudoja UI. Viskas jau tada buvo intuityvu vartotojams, visi žinojo kaip įjungti radiją ar televizorių, nors tą televizoriaus modelį matė pirmą kartą. Daiktams su geru UI naudoti nereikia vartotojo instrukcijos, vartotojas tiesiog žino kas yra kas.

Kas-yra-UI-ir-UX-dizainas-dizaineris-klaipedoje-aplikaciju-kurimas-senas-UI
Šiomis dienomis UI terminas naudojamas dažniausiai apibūdinti interneto svetainių ir mobiliųjų aplikacijų naudojimo schemas, mygtukų išdėstymą ir intuityvius sprendimus. Netrūksta gerų pavyzdžių ir jie vis tobulinami gaunant grįžtamąjį ryšį iš vartotojų ir taip koreguojant klaidas. Ši praktika vadinama UX (angliškai user experience).

UX dizainas

UX dizainas dažniausiai prasideda jau po to, kai startuoja projektas. Čia svarbiausi kūrėjui sugrįžę duomenys, kurie parodo, kaip vartotojai naudojasi programėle, produktu ar internetine svetaine. Naudodamasis šiais duomenimis, dizaineris analizuoja kaip vartotojai reaguoja į vieną ar kitą funkciją, dizaino sprendimą, mato ar vartotojai aplikacijoje nueina ten kur ir buvo siekiama juos nuvesti (dažniausiai tai būna paslaugos pirkimas arba užsakymas), o galbūt vartotojai kažkur užtrunka ilgiau nei turėtų, kažko nesupranta ir galiausiai visiškai išjungia programą.

Kas-yra-UI-ir-UX-dizainas-dizaineris-klaipedoje-aplikaciju-kurimas-heat-map-UX-dizainas

Šiuos duomenis kūrėjas mato naudodamas kaštų zonų žemėlapius (angl. heat map). Jie parodo kuriuose languose ar net vietose vartotojas užtrunka daugiausia laiko, ką skaito ir ko neskaito. Taip sužinoma ar pateikiama informacija yra perteklinė, ar aplikacijoje yra per daug mygtukų bei kitų elementų. Surinkęs informaciją, dizaineris pakoreguoja UI, kažką paryškina, kažką pašalina arba prideda. Yra daug būdų koreguoti vartotojo sąsają ir kartais menkiausios detalės ar spalvos pakeitimas gali stipriai pakeisti rezultatus. 

Kas-yra-UI-ir-UX-dizainas-dizaineris-klaipedoje-aplikaciju-kurimas-mobilus-UX-dizainas-Taigi apibendrinant, UX dizainas yra pastovus aplikacijos ar puslapio koregavimas, atsižvelgiant į vartotojo elgseną.

Šiandien sparčiai besivystančiame technologijų pasaulyje UI ir UX yra glaudžiai susiję. Nei viena save gerbianti aplikacija nekurs dizaino be UI ir UX specialisto. Tobulėjant mobiliosioms technologijoms ir atsirandant vis naujoms aplikacijų valdymo galimybėms UI ir UX yra sparčiai besivystantis bei ribų neturintis mokslas.

Panašūs įrašai

Kokį-šriftą-naudoti-prezentacijos-skaidrėse----grafikos-dizaineris-klaipedoje---powerpoint-prezentaciju-kurimas
Kokį šriftą naudoti prezentacijos skaidrėse?
Kokį šriftą naudoti prezentacijos skaidrėse?   Kokį šriftą naudoti prezentacijos skaidrėse? Turbūt, tai vienas iš retų klausimų, iškylančių  absoliučiai kiekvienam prezentaciją ruošiančiam asmeniui. Kartais jį...
Kiek-teksto-reikia-jūsų-prezentacijos-skaidrėms-prezentaciju-kurimas
Kiek teksto reikia jūsų prezentacijos skaidrėms?
Kiek teksto reikia jūsų prezentacijos skaidrėms?     Ar esate girdėję posakį „mažiau yra daugiau“? Tai – viena mėgstamiausių grafikos dizainerių frazių, kartu idealiai tinkančių...
Maketavimas-5-pagrindinės-taisyklės-maketavimo-paslagos-klaipeda-maketavimo-darbai
Maketavimas – 5 pagrindinės taisyklės
Maketavimas - 5 pagrindinės taisyklės   Kas yra maketavimas ir ar tikrai tam reikia patyrusio dizainerio? Įprasta manyti, kad maketavimas yra tiesiog gražus teksto ir...