Maketavimas – 5 pagrindinės taisyklės

 

Maketavimas---5-pagrindinės-taisyklės-maketavimo-paslagos-klaipeda

Kas yra maketavimas ir ar tikrai tam reikia patyrusio dizainerio? Įprasta manyti, kad maketavimas yra tiesiog gražus teksto ir nuotraukų “sumetimas” į lapą, bet įsivaizduokite maketavimą lyg patiekalo gaminimą ir suprasite, kad jam būtinos taisyklės, patirtis ir žinios, garantuojančios skoningą rezultatą. Toliau rasite 5 pagrindines taisykles, kuriomis vadovaujantis geriau suprasite maketavimą ir jo subtilybes.

Maketavimo tinklelis

Maketavimas yra neįsivaizduojamas be maketavimo tinklelio, kuriuo remdamasis dizaineris ar maketuotojas dėsto maketo grafinius elementus ir tekstą. Maketavimo tinklelis padeda išlaikyti vienodas paraštes ir tarpus. Taip pat sukuria vientisumą tarp atskirų dizaino projektų, kuriuose reikalingas atpažįstamumas (pavyzdžiui, serija skirtingų reklaminių plakatų vienam brendui). Dėl jo maketas tampa švaresnis, tvarkingesnis ir lengviau adaptuojamas kitiems išmatavimams ir kliento ateities poreikiams. 

Tinklelis yra stiprus pamatas maketui pradėti, todėl maketavimas pradedamas būtent nuo jo. Geras tinklelis turi iš anksto numatytas skiltis, paraštes, vietą tekstui ir nuotraukoms, tačiau jame pirmiausia galvojama apie tekstą, o po to apie visus kitus likusius elementus. Taip pat kaip ir pasakojome įraše Kaip sukurti geras prezentacijos skaidres, tekstas makete turi būti lengvai skaitomas ir suprantamas. Iš anksto sukūrus gerai apgalvotą maketo tinklelį keitimai ir išmatavimų adaptacijos bus atlikti greičiau ir paprasčiau, o darbai atrodys derantys tarpusavyje.

Informacijos pabrėžimas

Kalboje norėdamas pabrėžti žodį ar frazę oratorius naudoja pauzes, toną ir kūno kalbą. Rašytojas naudoja skyrybos ženklus, pabraukimus ar šrifto pastorinimą. Ne paslaptis, kad ir dizaineris gali manipuliuoti vizualine informacija ir makete išryškinti tam tikras vietas, tačiau jam iš anksto būtina žinoti pagrindinę siunčiamą žinutę. Apie tai jau esame pasakoję ir įraše Ko iš kliento nori dizaineris? todėl prieš pradėdami maketavimo darbus su dizaineriu iš anksto  atsakykite sau visus tame straipsnyje išvardintus paruošiamuosius klausimus.

Maketavimas be aiškios pagrindinės žinutės tampa beprasmis, todėl pirmiausia dizaineriui pasakykite kas makete turi būti svarbiausia, pavyzdžiui, jūsų įmonės adresas, renginio pavadinimas ar produkto kaina? Maketuotojas jūsų pagrindinę žinutę išskirs spalva, dydžiu, ryškumu ar kitais papildomais grafiniais elementais, kurie pritrauks stebėtojo akį. Visa kita likusi informacija bus subtiliai išdėstyta tinklelyje jai numatytose vietose.

Balansas

Maketavimas kaip ir viskas mūsų gyvenime turi turėti balansą. Balansas būna simetrinis ir asimetrinis. Simetrinis balansas – kai maketuotojas išdėsto panašaus dydžio objektus abiejose maketo pusėse. Asimetrinis maketo balansas – kai dizaineris vienoje pusėje naudoja didelį objektą, o kitoje pusėje daug mažų, kurie kartu sudėjus atsveria didįjį. Labai svarbu, kad objektai turėtų daug švarios erdvės aplink save, taip leisdami akiai pajusti balanso efektą. 

Balanso nebuvimas galutiniame rezultate baigsis akiai nepatraukliu vaizdu ir blogai siunčiama žinute. Tai reikš tik vieną – jūsų maketas liks nepamatytas ir nesuprastas vartotojų.

Trečdalio taisyklė

Kiekvienas patyręs grafikos dizaineris naudojasi šia paprasta ir labai efektyvia taisykle, kuri suprantama net ir “dizainerios akies” neturinčiam žmogui. Trečdalio taisyklė yra neišvengiama kuriant subalansuotą grafinio dizaino maketą. Tereikia padalyti savo dizainą į tris vienodo pločio eilutes ir tris stulpelius. Taškai, kur vertikalios ir horizontalios linijos susikerta, sudaro natūralias gaires, kuriomis vadovaujantis turėtumėte dėlioti grafinius objektus ir elementus. Taip kaip maketavimas, taip ir fotografija negali nepaisyti šios svarbios trečdalio taisyklės.

Pusiausvyros taisyklė

Pusiausvyros taisyklė naudojama, kai kompozicija turi nelyginį kiekį grafinių elementų, ir iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad juos bus sunku sudėlioti. Pusiausvyros taisyklės pagrindas – centre naudoti sunkiausią arba išskirtiniausią elementą, o iš šonų sudėlioti likusius. Taip sukuriamas subalansuotas vaizdas su natūralia pusiausvyra. Pavyzdžiui, fotografijoje, konkrečiai vestuvių fotografams, tai turbūt pati sudėtingiausia taisyklė, nes jiems reikia sukomponuoti begalę žmonių į vieną nuotrauką. Ši taisyklė dažnai naudojama ir logotipuose, kai centre esantis logotipo ženklas iš abiejų pusių būna supamas įmonės pavadinimu.

Taigi geriau suprantant kas yra maketavimas ir kokios pagrindinės jo taisyklės galite geriau įsivaizduoti dizainerio darbo procesą kuomet pagal kliento atsiųstą informaciją dizaineris kuria maketavimo tinklelį, išryškina svarbiausią informaciją ir naudojasi balanso, trečdalio bei pusiausvyros taisyklėmis. Tačiau visa tai tėra tik pagrindai, todėl rinkitės patyrusį.

Panašūs įrašai

Kokį-šriftą-naudoti-prezentacijos-skaidrėse----grafikos-dizaineris-klaipedoje---powerpoint-prezentaciju-kurimas
Kokį šriftą naudoti prezentacijos skaidrėse?
Kokį šriftą naudoti prezentacijos skaidrėse?   Kokį šriftą naudoti prezentacijos skaidrėse? Turbūt, tai vienas iš retų klausimų, iškylančių  absoliučiai kiekvienam prezentaciją ruošiančiam asmeniui. Kartais jį...
Kiek-teksto-reikia-jūsų-prezentacijos-skaidrėms-prezentaciju-kurimas
Kiek teksto reikia jūsų prezentacijos skaidrėms?
Kiek teksto reikia jūsų prezentacijos skaidrėms?     Ar esate girdėję posakį „mažiau yra daugiau“? Tai – viena mėgstamiausių grafikos dizainerių frazių, kartu idealiai tinkančių...
web-dizainas-internetiniu-svetainiu-kurimas-grafikos-dizaineris
Web dizainas orientuotas į lankytoją. Kodėl tai svarbu?
Web dizainas orientuotas į lankytoją. Kodėl tai svarbu?   Web dizainas - tarsi įmonės vizitinė kortelė, kurią pamatęs klientas turi suprasti kuo daugiau apie įmonę....